Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (1)
- (12)
- (7)
- (1,223)
- (55)
- (16)
Quantity
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (108)
- (147)
- (11)
- (110)
- (1)
- (50)
- (102)
- (25)
- (62)
- (22)
- (8)
- (1)
- (3)
- (10)
- (82)
- (33)
- (10)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (11)
- (25)
- (5)
- (113)
- (2)
- (28)
- (48)
Target Species
- (1)
- (2)
- (97)
- (51)
- (9)
- (9)
- (16)
- (1)
- (11)
- (32)
- (40)
- (2)
- (607)
- (5)
- (17)
- (79)
- (15)
- (2)
- (1)
- (79)
- (289)
- (18)
- (1)
- (41)
- (17)
- (2)
- (12)
- (5)
Isotype
- (1)
- (135)
- (686)
- (197)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (105)
- (53)
- (64)
- (27)
- (10)
- (6)
- (1)
- (1)
Classification
- (3)
- (1,170)
- (111)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
871
–
885
of
11,644
results
Mouse anti-Rat IgE Heavy Chain Secondary Antibody (MARE-1) [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Western Blot,ELISA |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgE Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G purified |
| Gene Alias | Constant Region of Heavy Chain of IgE, Ig Epsilon Chain C Region, Ig Epsilon Chain C Region ND, IgE, Immunoglobulin Epsilon, immunoglobulin heavy constant epsilon |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Rat IR162, IR1016, IR2 and IR410 IgE myeloma proteins |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARE-1 |
Promotions Available
BNP Antibody (50E1cc), Alexa Fluor™ 647, Novus Biologicals™
BNP Antibody (50E1cc), Alexa Fluor™ 647, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Human IgG Fc Secondary Antibody (EM-07) [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Western Blot,Flow Cytometry,ELISA,Immunocytochemistry/Immunofluorescence |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Fusion protein of human IgG Fc fragment. |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | EM-07 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Chicken |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.9 mg/mL |
| Antigen | Chicken Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified chicken immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | CIG10-183.12 |
Mouse anti-Bovine IgG1 Heavy Chain Secondary Antibody (IL-A60) [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Flow Cytometry,ELISA,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgG1 Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Purified bovine immunoglobulin |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | IL-A60 |
Mouse anti-Rat IgD Secondary Antibody (MARD-3), Allophycocyanin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Promotions Available
BNP Antibody (50E1cc), Alexa Fluor™ 750, Novus Biologicals™
BNP Antibody (50E1cc), Alexa Fluor™ 750, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG12-255.5 |
Mouse anti-Rat IgA Heavy Chain Secondary Antibody (MARA-1), HRP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Rat IgA Heavy Chain Secondary Antibody (MARA-1), DyLight 594, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Feline Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified feline immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | FIG11-207.2 |
Mouse anti-Rat IgG2b Heavy Chain Secondary Antibody (MARG2b-8), PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody